Ako si vybrať hernú myš? Myš je pre každého hráča jedným z najdôležitejších herných gearov, a preto určite odporúčam pred jej kúpou poriadne zvážiť všetky kroky.
V tomto návode Vám v 5 krokoch poradím ako pri výbere hernej myši postupovať.
1.Krok – Zúženie výberu podľa Gripu
Čo je to Grip? Pod pojmom Grip môžeme chápať spôsob držania myšky v ruke. Určenie toho aký Grip používam je kľúčové pre zúženie výberu myši, nakoľko väčšina myšiek je vhodná len pre jeden maximálne dva druhy Gripov.
Poznáme tri základné Gripy:
1.PALM GRIP
Myš držíme celou rukou. Väčšina herných myší je vyrábaná pre Palm grip, keďže aj väčšina hráčov drží myš štýlom Palm. Jedná sa o myšky, ktoré sú na prvý pohľad konštrukčne väčšie, a zároveň stredná časť tela myši mierne vystupuje.
Príklad: Razer Deathadder, asi najznámejší príklad Palm grip FPS myši.
2.Claw Grip
Myš držíme zadnou časťou dlane a prstami, pričom medzi dlaňou a prstami sa myšky nedotýkame.
Zvyčajne sú to myšky menšie bez výrazného stredového oblúka. Množstvo myšiek vhodných pre Claw grip je vhodných aj pre Fingertip Grip.
Príklad: Razer Abyssus v.2 – myška nižšej hmotnosti, vhodná pre hráčov používajúcich Claw a Fingertip grip s väčšou rukou.
3.Fingertip Grip
Myš ovládame len koncami prstov. Myšky určené pre Fingertip Grip sú väčšinou menšie a majú nižšiu váhu.
Napríklad: Razer Ouroboros, ktorý je kompaktnejší a preto je vhodný na držanie len koncami prstov
2.Krok – Určenie cenovej hladiny
Ak už vieme, ktorý grip používame určíme si koľko sme ochotní za myš zaplatiť.
V dnešnej dobe herná myš nemusí stáť celý majland, slušnú low budget myš je možné kúpiť už od 20 Eur. Avšak je potrebné si uvedomiť, že ako pri väčšine vecí čím viac za myš zaplatíte tým bude mať myš lepšie parametre a konštrukčné vlastnosti.
Rozdelíme si cenové hladiny následovne. Pričom z každej cenovej hladiny budeme vyberať len ten typ myši, ktorá sa hodín pre náš Grip
Od 20 do 40 Eur
Príklad: Logitech G203 Prodigy, je vynikajúcim príkladom low budget hernej myši, ktorá je určená pre Palm a Fingertip grip.
Od 40 do 80
Príklad: Benq Zowie EC2-A, v tejto cenovej skupine nájdeš množstvo myší.
od 80 do 120 Eur
Myšku v tejto relácií majú už niečo naviac špičkový senzor, nastavovanie myší pomocou závaží, nastavovanie počtu tlačidiel prípadne vymeniteľné telá pre rôzne druhy gripov.
Príklad: ROCCAT Nyth
120 Eur a viac
Ako v každom odvetví aj u herných myší nájdeš rôzne High-endové vychytávky.
Príklad: Razer Ouroboros
3.Krok – Koľko tlačidiel potrebujeme?
Už vieme aký Grip používame, aj koľko sme ochotní do myšky investovať. Teraz porozmýšľame kvôli akej hre si myš ideme kupovať. Je zbytočné si kupovať napríklad Razer Nagu, ktorá má 12 bočných tlačidiel ak hráme Counter Strike, tlačidlá by nám skôr zavadzali, ako slúžili na úžitok.
First person shooters
Pre FPS sú vhodné myšky, ktoré majú zvyčajne dva main buttony a dva až tri thumb buttony /bočné tlačidlá/.
Razer Deathadder – Palm grip FPS myš
Napr: Logitech G203 Prodigy, Razer Deathadder
Massive multiplayer online – MMO
Razer Naga Hex v2
Pri týchto typoch hier využiješ množstvo tlačidiel, ktoré je možné predprogamovať k rôznym situáciám. Pre MMO a MMORPG hry vnikla napríklad Razer Naga s 12 bočnými tlačidlami.
Príklad: Razer Naga
RTS Realtime strategy, MOBA
Voľba myši a jej vychytávok ako počtu tlačidiel závisí od preferencie hráča. Od tých najzložitejších až po tie najjednoduchšie
Napríklad: Razer Abyssus v.2 – maximálne jednoduchá herný myš s kvalitným spracovaním a vynikajúcim senzorom pohybu.
V tejto kategórii je dôležitá aj vlastná preferencia. Niekto preferuje myšky s množstvom tlačidiel niekomu stačia tlačidlá dve a roller, je to dané aj tým aké hry hráme najčastejšie a koľko tlačidieľ potrebujeme reálne využívať. Niekto má rád myšky jednoduchšie niekto má rád myšky s množstvom tlačidiel, ktoré je možné predprogramovať.
4. Krok – Porovnanie základných špecifikácii hernej myši DPI, ODOZVA, SENZOR
DPI
Ďalšou témou je dpi, čo znamená Dots Per Inch, je to počet jednotlivých bodov, ktoré môžu byť umiestnené v riadku v rozmedzí 1 palca, inými slovami je to koľko pixelov sa pohybuje myšou na centimeter pohybu myši. Napríklad: ak máte 5 dpi, pri každom pohybe myšou o 1 palec by sa pohybovalo 5 pixelov na obrazovke. Citlivosť DPI je kľúčovým faktorom pre hráčov, každá herná myš je vybavená vlastným softvérom, v ktorom môžete ručne prispôsobiť nastavenia dpi, ako aj akceleráciu myši.
Niektoré myši majú tlačidlo priamo zabudované na svojom tele, tak aby ste vedeli prepínať DPI priamo pri hraní hry.
SENZOR
Podľa technológie, čiže typu senzora, delíme myši na optické (využívajúce červené LED svetlo), laserové (s vysokou presnosťou) či BlueTrack (využívajúce modrú LED diódu).
Dávno už neplatí mýtus, že laserový senzor musí byť lepší ako ten optický. V dnešnej dobe to závisí najmä od použitej technológie v jednotlivých senzoroch. Pri typoch senzorov je potrebné si dať pozor na podložku, pre laserové senzory odporúčam tvrdú podložku a pre optické senzory mäkkú podložku.
ODOZVA
Uvádza sa v ms (milisekundách). Čím nižšia hodnota, tým kratšie oneskorenie prenosu, a teda lepšie a presnejšie ovládanie. Odozva sa na herných myšiach pohybuje v rozmedzí od 0,1 ms po 5,88ms
Príklad 0,1 ms: MSI GM 40 Matte čierna
5. Krok – Porovnanie vychytávok
V prípade ak máte záujem aj o viacej špecifické vlastnosti toto sú najčastejšie vychytávky, ktorými výrobcovia vyzbrojujú svoje myšky.
Závažia
Niektoré herné myši je možné modifikovať závažiami, takže sú vhodné jednak pre hráčov, ktorý preferujú myši nižšej hmotnosti a jednak pre hráčov obľubujúcich ,,váhu“.
Príklad: Logitech G9x
Možnosť zmeny počtu bočných tlačidiel
Firma Roccat prišla s možnosťou odnímateľných bočných buttonov. To znamená, že je na voľbe každého hráča, koľko bočných tlačidiel bude využívať.
Príklad: Roccat Nyth Modular MMO
Výmenné kryty pre zmenu Gripov
Zmena krytu nemusí len znamenať. len zmenu vizáže. V dnešnej dobe výrobcovia práve tlačia na skúsenosť s grip controlom. Teda myš aby bola vhodná pre viacero gripov, je pre ňu vytvorených viacero krytov, ktoré je možné jednoducho vymeniť. Napríklad kryt určený pre Palm grip hráčov, je možné vymeniť za kryt, ktorý z myšky spraví myš vhodnú pre Fingertip grip.
Príklad: Roccat Nyth Modular MMO
Ako som si hernú myš vyberal ja
V prvom rade som si určil svoj Grip, myšku držím spôsobom Fingertip grip. Následne som si určil cenové priority a rozhodol som sa, že do myšky chcem investovať maximálne 80 Eur. Následne som svoj výber zúžil na tri myšky Razer Lachesys, Razer Abyssus a Logitech G9.
Ako prvé som rozmýšľal akú myšku skutočne potrebujem. V tom čase som bol hráčom RTS hier a chcel som jednoduchú myšku bez zbytočných postranných tlačidiel, za rozumnú cenu, pre Finfertip grip. V hre teda zostali Razer Abyssus a Razer Lachesys. V poslednom kroku som porovnal ich špecifikácie DPI, čas odozvy, druh a kvalitu senzora. Po zhodnotení všetkých týchto krokov som zvolil Razer Abyssus, ktorý je aj napriek tomu, že som vyskúšal desiatky herných myší mojou main myšou už najmenej desať rokov.