Foto: Valve

Ďalší zo série rozhovorov pred turnajom v Kyjeve je s hráčom TaZ, ktorý pôsobí v poľskom tíme Virtus.pro. TaZ v rozhovore pre hltv.org porozprával na otázky ohľadom ich úspešného vstupu do roka 2017, keď vyhrali DreamHack Las Vegas a len o kúsok im ušiel Major titul. Následne prišla drvivá prehra pred domácim publikom v Katowiciach, ktorú TaZ znášal veľmi ťažko a kriticky sa vyjadril na použitý formát.


Rok ste začali tretím miestom na turnaji WESG, potom ste sa vrátili druhým miestom na ELEAGUE Majori a prvým miestom na DreamHacku v Las Vegas. Bola to facka pre tých, ktorí na vás zabudli?

Nemyslím si, že na nás ľudia zabúdajú, bez ohľadu na to, či hráme dobre alebo nie. „Haters will hate“ nech sa deje čokoľvek a fanúšikovia prídu aj odídu, tak to proste chodí. Na začiatku roka sme zvykli mávať veľmi zlé výsledky, takže som veľmi šťastný, že tentokrát sme mali dobré obdobie.

Po skvelej jazde v Atlante a v Las Vegas ste na domácej pôde IEM v Katowiciach vypadli už v základnej skupine. Bola to veľká rana? Ako na to tím reagoval?

Je ťažké opísať pocity po takej prehre, prinajmenšom to bolo bolestivé. Myslím si, že by sme s radosťou vymenili naše prechádzajúce úspechy len za to, aby sme mohli hrať na pódiu pred takým publikom. Sme z Poľska a nič nie je viac vzrušujúce a potešujúce než hrať na pódiu pre ľudí, ktorí nás podporujú z hĺbky ich srdca. Som veľmi rád, že budeme mať tento rok ešte jednu šancu a spravíme všetko pre to, aby to stálo za to.

Čo si myslíš, že tímu stále chýba, aby dosiahol level konzistentnosti potrebný na to, aby sa umiestnil na najlepších miestach na každom turnaji?

V rovnakej zostave hráme už 3 roky a myslím si, že sú naše výsledky celkom konzistentné. Vždy chceme vyhrať každý turnaj, náš prístup taký bude vždy a pred ostatnými tímami neukazujeme žiaden strach. Nie vždy sa dá uspieť, ale jedného dňa príde takzvaná „Éra Virtus.pro“. Chcem, aby sme vyhrali tri-štyri turnaje v rade a ešte na to máme čas. Keď prehráme, nejdeme si jeden druhému po krku a ani sa nenecháme uniesť našimi úspechmi. Neustále bažíme po veľkosti. Tvrdá práca, odhodlanie a viera nás k tomu cieľu zavedie, ale nemôžeme zabudnúť mať z toho radosť. Hranie hier je zábava, súťaženie je zábava. Víťazstvá potom prídu.

Na formát v Katowiciach si bol veľmi kritický, prečo? Preferuješ švajčiarsky formát, ktorý bude použitý v Kyjeve?

Len som nariekal, som totiž veľmi emotívna osoba. Nerád skrývam svoje pocity, takže keď niečo cítim…zvnútra ma to zabíja ak to nepoviem nahlas, ale môžeme sa zhodnúť na tom, že sociálne siete pre také veci nie sú vhodným miestom. Je zrejmé, že preferujem švajčiarsky formát alebo Bo3. Tak či tak, prehra v Katowiciach bola veľká rana pod pás a nedokázal som ovládnuť svoju zlosť. Žijem a dýcham pre Counter-Strike, každá prehra je pre mňa ako keby ma prešiel vlak. Som proste taký. Zrejme kvôli tomu som ešte stále tu.

Medzi tebou a hráčom device bolo na sociálnych sieťach mierne napätie. Aký je tvoj názor na rivalitu medzi tvojím tímom a Astralis?

Úprimne, nevidím žiadne napätie. Pre mňa to bolo len vyhlásenie po Majori [pozn.: TaZ po drvivej prehre vo finále ELEAGUE Majoru prehlásil, že na ďalšom turnaji Astralis zničia], splnili sme to a ideme ďalej. Tak či onak, je zábavné niekedy vytvoriť napätie. Podľa mňa budeme mať vždy podobnú rivalitu s najlepšími tímami. Je to pre nás ako hra, ak sme porazení na normálnom móde, zapneme „nočný mód“ a ideme do ďalšej bitky!

Aká bola príprava na tento turnaj? Trénovali ste len online, alebo ste mali bootcamp? Na ktoré aspekty ste sa sústredili?

Na tento turnaj sme trénovali len online. Verím, že po toľkých rokoch čo sme spolu, vieme, čo tím potrebuje a niekedy hrať 24/7 len zabije váš hlad [po výhre]. Znovu sme zapracovali na našich slabinách a uvidíme na LAN-ke, či sme sa posunuli ďalej. Takže opäť… Virtus.low alebo Virtus.plow! Hlasujte teraz!

Aktuálne ste na deviatom mieste v ESL Pro league a v ECS lige ste museli bojovať o udržanie miestenky. Kvôli čomu máte podľa teba neustále problémy v online ligách?

Väčšinou keď hráme online sú drobné veci, ktoré odlákajú našu pozornosť. Keď hráme v týchto ligách tak sa príliš na všetko sťažujeme. Na LAN turnajoch nám to ide lepšie. Internet z nás spraví hlupákov. Možno je poľský internet na nič?

Na predchádzajúcom turnaji StarSeries ste skončili na 13-16. mieste a všetko to začalo prehrou proti ázijskému tímu (VG.CyberZen). Teraz budete v prvej hre opäť stáť proti ázijskému tímu (MVP Project). Aké ste spravili opatrenia, aby ste zabránili prekvapeniu?

Som veľmi rád, že vidíme viac a viac tímov z Ázie hrať na takýchto turnajoch, snáď raz budeme mať v Ázii veľké turnaje ako za éry 1.6. Do Kyjevu vycestujeme jeden deň pred turnajom a to rapídne zvýši naše šance. Potom si opäť spomeniem na naše výsledky na online tréningoch… skrížené prsty a zapnúť pás!

Bol si členom hernej rady FACEIT FPL. Myslíš si, že je FPL dobrý spôsob pre mladé talenty ako Robin „ropz“ Kool na to, aby sa presadili, alebo si myslíš, že najlepšie je sa presadiť cez tímy a kvalifikácie?

Podľa mňa je FPL dobré na dve veci: dobrá úroveň tréningu pre top hráčov mimo bežného tímového programu a na nájdenie nových talentov. Verím, že ak čo i len jedno z tohto sa ukáže byť pravdivé, systém funguje! Je nemožné, aby boli všetci spokojní, ale páči sa mi, ako je v dnešnej dobe pre tímy jednoduchšie nájsť dobrých hráčov. Jedinou nevýhodou je problém s cheatingom. Radu hráčov som pred nejakým časom opustil, ale jedného dňa …“we will make FPL great again!“