Si ešte na strednej škole a máš na nej kamarátov, s ktorými hrávaš CS:GO, League of Legends či Hearthstone? Čo keby si dostal možnosť zahrať si v lige, v ktorej si zmeráš sily s ostatnými tímami zo stredných škôl? Znie to lákavo, však? Tak čítaj ďalej.

Myšlienka projektu bola v našich hlavách dlhšie obdobie, no realizácie sa jej dostalo až v októbri 2016. Vtedy obyčajný nápad dostal reálny pohyb a začali sa diať veci. Za všetkým stojí partia mladých stredoškolákov vo veku od 16 do 19 rokov, ktorí sa už nechceli prizerať ako tak veľký fenomén, akým je Esport, jednoducho obchádza našu domovinu, poprípade je určený len pre vybranú skupinu ľudí.

Slovenská Stredoškolská esport Liga (SSEL) je nezisková organizácia, ktorá sa v súčasnosti snaží vytvoriť priestor a platformu pre mladých, amatérskych a poloamatérskych hráčov – stredoškolákov. V doterajšom krátkom priebehu sa organizácia SSEL podieľala na historicky prvej stredoškolskej esport lige, zatiaľ čo v týchto dňoch je jej pozornosť upriamená na takzvané Spring Cupy spojené s offline akciami.

SSEL

„Projekt má strašne veľký potenciál. To, s čím sme prišli my, na čele s Rišom, nemá na Slovensku obdobu. Zamerali sme sa na okruh ľudí, ktorí boli doteraz ignorovaní, no ten čas skončil a verím, že spoločnými silami sa nám na Slovensku podarí vytvoriť niečo veľké a trvácne,“ vyjadril sa spoluorganizátor SSEL Erik Demolli.

Tento projekt pôvodne vznikol medzi žiakmi žiarskeho osemročného gymnázia, kde sa partia mladých študentov zamyslela nad absenciou svetového fenoménu „Esportu“ v našich slovenských končinách. Momentálne sú členmi organizácie hráči naprieč celým Slovenskom. Týmto projektom by organizácia SSEL rada docielila rozšíreniu Esportu medzi všetky vekové kategórie. Samotná liga sa vo svojej premiérovej sezóne spustila v rámci celého Slovenska, kde sa zapojilo dokopy takmer 100 tímov z vyše 50 rôznych škôl. Celkovo sa zapojilo cez 500 vášnivých hráčov a stredoškolákov. Tieto famózne čísla sú výsledkom kvalitnej organizácie, vysokého záujmu a túžbu si zmerať sily s inou školou, výber najhranejších hier v súčasnosti (League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Hearstone: Heroes of Warcraft) a samozrejme, menšej motivácie v podobe cien, ktoré poskytli sponzori a partneri.

Reakcie na náš projekt sú rôznorodé. Niektorí ho vítajú s otvorenou náručou, niektorí si naopak myslia, že eSport na školy nepatrí. Ale prečo nepodporovať všetky voľnočasové aktivity, ktoré majú aspoň nejaký zmysel?“ vyjadril sa hlavný organizátor Richard Oles.

V súčasnosti sa Slovenská Stredoškolská esport Liga pripravuje na svoju premiérovú, historicky prvú offline akciu. Tá je naplánovaná v Bratislave v klube Storm už v blízkej dobe a to 13.5. – 14.5. 2017. Na túto LAN akciu sa bolo možné kvalifikovať pomocou štyroch Spring Cupov. Každý z nich bol svojím spôsobom jedinečný a zaujímavý.

Organizátori z SSEL sa snažia potešiť svojich hráčov a fanúšikov aj pomocou rôznych súťaží a rozhovorov, či týždenných reportov. Projekt môžeš podporiť a sledovať na ich Facebooku.

4/5 - (1 vote)
Zdieľať