zdroj: gamebanana.com
zdroj: gamebanana.com

Obchodovanie s in-game predmetmi pridalo tejto hre na atraktívnosti a popularite. V poslednej dobe to však s tradingom ide dole vodou. Prečo? Pripravili sme si pre vás zhrnutie niekoľkých dôvodov, ktoré zapríčinili tento úpadok. 

Skiny, pre niekoho iba zbytočné pixely v hre, pre iných niečo, bez čoho si už Counter-Strike nevedia predstaviť. Takmer každý z Vás, hráčov, vlastní aspoň pár týchto kozmetických predmetov. Určite sa medzi vami nájde aj množstvo obchodníkov, zberateľov, alebo šťastlivcov, ktorým lord GabeN doprial nejaký ten vzácnejší drop. V tomto článku sa zameriame najmä na jednu skupinu, ňou budú obchodníci.

Práve obchodovanie bolo niečo, čo svojho času robilo túto hru výnimočnou. Niekedy trading predstavoval naozaj zábavu, pri ktorej nešlo iba o veľký profit, ale skôr o rozšírenie svojej zbierky o skiny, ktoré hráč naozaj chcel. Celý tento proces sprevádzala priateľská atmosféra. Dnes sú takéto prípady skôr výnimkou. Dôvodov prečo je tomu tak, je hneď niekoľko.

1. Scam

zdroj: rage3d.com

Tak ako pri každej online hre, ani CS:GO sa nezaobišlo bez týchto “podnikavcov“, ktorí sa snažili svoje obete neférovým spôsobom obrať o ich predmety. Metód na ktorých podvodníci profitovali bolo mnoho, od klasického “Ideš prvý“, až po nebezpečné počítačové vírusy. Aj keď sa Valve snažilo hráčov chrániť stále novými spôsobmi, vždy sa našlo pár ľudí, ktorí pre svoju nevedomosť prišli o svoj inventár. Aj napriek dômyselnému systému Steam Guardu, začali byť užívatelia Steamu, kvôli scammerom čoraz viac podozrievavý a menej otvorení.

2. Každý chce iba zisk

zdroj: www.mcpwh.com

Ako sme už vyššie spomenuli, kým niekedy to bola skôr zábava a zberateľská vášeň, dnes ide v 95% prípadov iba o zisk. Nie je teda ničím výnimočným, že pri prezeraní obchodov na csgolounge.com natrafíte na popis v štýle “i want profit only“. Práve táto chorobná túžba po bohatstve zničila starý spôsob obchodovania. Nehovoríme, že zisk je zlý, ale to, čo predvádza dnešná komunita obchodníkov je skrátka príliš.

3. Úpadok csgolounge.com

zdroj: csgolounge.com

Za čias najväčšej slávy to bolo centrum všetkých hráčov, ktorí chceli kúpiť, alebo predať svoje predmety. Stránka disponuje množstvom užitočných funkcií, vďaka ktorým dokážete pomocou pár klikov nájsť obchod, ktorý hľadáte. Dnes už ale nemôžeme hovoriť o starom dobrom csgolounge, pri prechádzaní stránky máme pocit, že je tam viac spammerov a podvodníkov ako skutočných ľudí. Práve to má za následok, že čoraz viac ľudí stráca záujem na tejto stránke obchodovať.

4. cs.money, csgosell – weby tretej strany

zdroj: cs.money

Posledným dôvodom, najmä v poslednom čase veľmi populárnym, je vzostup trading botov. Pomocou týchto automatických systémov máte možnosť rýchlo vymeniť svoje predmety za vybranú protihodnotu z výberu, ktorý ponúka web. Za narastajúcu popularitu týchto webov môže najmä správanie sa komunity, ktorá chce iba zisk a predávajúcim ponúka príliš málo. Tieto weby Vám ponúknu od 85-97% z ceny vášho predmetu, čo je vo väčšine prípadov výhodnejšie ako výmena s inými hráčmi.

5. Hazardné weby

zdroj: csgofast.com

Niekedy, bol jediný hazard otváranie krabíc v hre, časom však pribudli aj prvé online kasína, v ktorých ste mohli skiny rýchlo vyhrať, alebo vo väčšine prípadov prehrať. Práve príchod týchto hazardných webov spôsobil to, že si hráči pod vidinou rýchleho zisku, zvolili namiesto zdĺhavejšej cesty obchodovania, pár klikov na hazardnej stránke, kde svoje skiny väčšinou prehrali. V roku 2016, sa však Valve po sťažnostiach právnikov rozhodlo väčšinu týchto webov zablokovať. Toto spôsobilo otras v celej CS:GO ekonomike a výrazne zníženie cien predmetov. Ľudia, ktorí stoja za týmito stránkami si však spôsob nájdu vždy, a preto je aj dnes množstvo aktívnych webov, kde môžete skúsiť šťastie.

Pár slov na záver…

Práve týchto 5 príčin pokladám za najväčšie faktory, ktoré zapríčinili súčasnú “krízu“ v obchodovaní. Hráči, ktorí sú v hre noví, to možno až tak nepociťujú, no tí, ktorí túto hru hrajú už nejaký ten piatok a okúsili čaro obchodovania s predmetmi, musia uznať, že niekedy to bolo lepšie. Samozrejme aj dnes sa dá natrafiť na dobrý a férový obchod, no je to skôr výnimkou ako pravidlom. V tomto článku som sa Vám snažil priniesť stručnú analýzu problému a jeho príčin. Ak sa vám článok páčil, budem rád za feedback, prípadne tipy na témy, o ktorých by ste si chceli prečítať niečo podobné.

 

5/5 - (1 vote)