Po odchode hráča starix z tímu NaVi bol GuardiaN tým, kto prevzal rolu kapitána. Počas bootcampu pred turnajom SL i-League S3 GuardiaN poskytol rozhovor portálu theScore eSports, v ktorom okrem iného porozprával o ich novom prístupe k hre a problémom.

 

Ako zatiaľ prebieha príprava na SL i-League?

Začali sme 25-teho, ale mali sme problémy s internetom, takže sme nemohli trénovať. Začali sme teda včera [27. marca], takže sme nemali moc času na tréning, hrali sme päť až šesť máp.

Pravda, začalo to zle, ale je bežné a zvyčajné, že na začiatku bootcampu máme nejaké problémy, ale teraz začíname trénovať naplno. Môžem povedať, že prvé tréningy počas prípravy na StarLadder boli veľmi dobré.

Ste v novom hernom dome, ktorý bol predstavený len pred pár dňami?

Je to nový dom pre verejnosť, ale my sme tu už boli od Majoru. Je to celkom obrovský dom, máme tu všetko čo potrebujeme.

Odchod starixa z pozície trénera bola pre NaVi celkom veľká zmena a teraz máte ANDIho ako hlavného trénera. Aký je na to tvoj názor?

Rozhodli sme sa zmeniť trénera, pretože sme mali pocit, že nám v hre niečo chýba a naša príprava nešla tak dobre [ako by sme chceli]. V komunikácii medzi trénerom a hráčmi sme mali navzájom isté problémy a potrebovali sme zmenu, aby sa to zlepšilo.

Používame nášho analytika, ktorý s nami bol aj na Majori, pracuje s nami už asi dva roky. Sám sa chcel stať trénerom, chcel to skúsiť a náš manažment sa rozhodol to schváliť a dali mu šancu na StarLadder.

Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, ak to bude fungovať.

Aká je v tíme disciplína? Zvonka to vyzeralo, že starix je vodca a muž, ktorého všetci poslúchali. Aký je bez neho vzťah medzi hráčmi a trénerom? 

Odkedy som sa stal kapitánom tímu máme nové pravidlá, ktoré musíme plniť. Máme tresty, poplatky ak porušíš pravidlá či strhnutie z platu, takže disciplína je teraz celkom dobrá.

Máme tiež ranné cvičenia, nejaké športové súťaže, stolný tenis, jóga, každé jedno ráno. Máme dobrý rozpis a príprava je v tomto smere veľmi dobrá. Vzťah medzi hráčmi je už oveľa, oveľa, oveľa lepší a komunikácia je na dobrej úrovni.

Stal som sa kapitánom a musel som s tímom niečo spraviť, veľmi tvrdo na tom pracujeme.

Takže to znamená, že si sa stal „tvrďasom“ a tým, na koho všetci kričia?

Nesnažím sa byť diktátorom, mal by som pre nich byť starším bratom, ktorého možno nemajú a ukázať im, že nemôžu robiť takéto veci. Napríklad, máme herný dom, tak ho musíme držať v čistote, takže sa oň musí každý deň starať niekto iný a ja kontrolujem, či tak robia.

Je s1mple [Oleksandr „s1mples“ Kostyliev] jeden z hráčov, ktorého je ťažšie udržať na uzde, alebo poslúcha na tvoj štýl vedenia „staršieho brata“?

Budem úprimný, spolu s manažérom a trénerom na našich hráčoch pracujeme. Snažíme sa ich spraviť viac zodpovednými a aby chápali, že ak niekto spraví niečo nesprávne, musí to prijať. Musí sa naučiť povedať prepáč.

Snažíme sa ich naučiť zodpovednosti a samozrejme sa aj ja učím, ako byť viac zodpovedný. Takže, myslím si, že sme sa všetci stali lepšími, menej sa zlostíme [rage], veľa sme sa o tom rozprávali a hráči sa navzájom naučili požiadať o prepáčenie.

Ak sa niekto v hre zlostí a vinia jeden druhého bez toho, aby vedeli čo sa stalo, musia sa o tom po hre porozprávať. Ak ste sa mýlili, musíte to napraviť a porozprávať sa o tom s istotou. Toho sa medzi hráčmi snažíme dosiahnuť.

Jednou z hlavných tém počas Majoru bol tím Astralis a ich športový psychológ. Je toto niečo, k čomu smerujete?

Budem úprimný, psychológov sme mali oveľa, oveľa skôr ako ktorýkoľvek iný tím na scéne. Náš manažér sa v psychológii vyzná. Každý deň sme mali meditácie, rozhovory v tíme, psychologické rozhovory, rozhovory o našich cieľoch, čo by sme mali robiť a ako by sme sa mali správať.

Snaží sa hráčom ukázať správny smer, pomôcť im s emočnými problémami a nasmerovať ich na správnu cestu. V budúcnosti samozrejme možno budeme mať profesionálneho športového psychológa, je to na NaVi, ale myslím si, že sme niečo také mali oveľa, oveľa skôr ako iné tímy.

Keby ho nebolo, rozpustili by sme sa veľakrát, takže si veľmi ceníme a sme veľmi vďační za jeho prítomnosť v tíme.

Nedávno boli Eugenove narodeniny, ako ste oslavovali?

Priniesli sme mu nejaké darčeky a trochu sme opekali, ale jeho narodeniny boli v deň nášho príchodu, takže sme nemali moc času. Ale niečo sme opiekli, prišli aj zamestnanci NaVi a mali sme menšiu čajovú párty.

Porozprávajme sa o Slovensku. Sleduješ slovenskú CS:GO scénu a je to niečo, čo dúfaš, že raz vybuduješ?

Samozrejme. Pomohol som hráčovi STYKO [Martin „STYKO“ Styk], keď som ho pred niekoľkými rokmi vzal na DreamHack na prvú kvalifikáciu na Major, takže som mu v tomto smere pomohol sa dostať do CS:GO. Tiež som mu pomohol vstúpiť do jeho prvého tímu HellRaisers, pretože sa ma pýtali, či je dobrý a dal som im o ňom peknú ukážku, ako hrá a aký je jeho štýl.

Dostal sa tam a snaží sa niečoho dosiahnuť. Mám k nim veľmi blízko a ak niečo potrebujú, snažím sa im pomôcť. Na Slovensku sú samozrejme aj hráči na nižšej úrovni, ktorých sa snažím niekam dostať, napríklad FPL.

Snažím sa. Nezabúdam na svoj domov.

Sú na Slovensku nejaké ďalšie nádejné talenty, ktoré stoja za zmienku a ktoré by si chcel spomenúť?

Ak chceme hovoriť o talente, mali by sme spomenúť 14 ročného Frozena z tímu eXtatus. Ukazuje svoje schopnosti a potenciál na to, aby sa stal dobrým hráčom, ale má len 14 rokov, takže ešte nevieme, kedy bude môcť hrať oficiálne, aspoň pokiaľ organizátori nepovedia, že môže hrať.

Má smolu pretože je príliš mladý a nevieme, kde bude CS o dva roky.

Zmeňme tému. Od tvojho zranenia ruky ubehol už takmer rok. Je to niečo, čo máš stále v hlave, alebo si to už prekonal?

Mám to za sebou už celkom dlhú dobu, bolo to len na krátke obdobie. Mal som aj isté problémy v osobnom živote, ktoré som nevedel ako napraviť. To je dôvod, prečo som nemohol podávať také výsledky, aké som chcel, no teraz sa už cítim oveľa lepšie.

Hral som celkom dobre, pomaly sa do toho znova dostávam a som si istý, že na tomto turnaji mi to pôjde lepšie ako predtým.

Na čo sa v Kyjeve tešíš najviac?

Turnaje od StarLadderu sú organizačne na najvyššej úrovni a scéna bude úžasná. Všetky StarLadder udalosti sú pre mňa jedny z najlepších akcií, na ktorých som sa zúčastnil, takže sa na to teším.

Samozrejme všetka tá konkurencia, najlepšie tímy sveta a nejaké čierne kone, takže to bude celkom zábava. Teším sa na to.

Foto: Youtube NaVi.CSGO

5/5 - (1 vote)