esportnaolympiade

Predstavte si, že podporujete svoj obľúbený tím na ceste k olympijskej medaile. Zdá sa to nereálne?

To, že sa e-šport stáva stále populárnejším a uznávanejším, je fakt, ktorý nemôžeme poprieť. Prestížne turnaje s tisíckami divákov, či už v obrovských vypredaných arénach alebo v pohodlí domova vyvracajú predstavu, že je to len obyčajné hranie sa a zabíjanie času, a že sa týmto spôsobom nedá v živote nič dosiahnuť. Koniec koncov profesionálny hráč musí mať skvelé reflexy, ktoré sú potrebné aj pri „klasických“ športoch, predvídavosť a logické myslenie príznačné napríklad pre šach, ktorý bol ako šport uznaný MOV (Medzinárodným olympijským výborom)  pod kategóriou „Mind Games“ teda „Nefyzické športy“.  Preto vidina e-športu ako olympijskej disciplíny nie je až taká nedosiahnuteľná, ako sa na prvý pohľad zdá.

Na to, aby sa to stalo, sa najprv musí uskutočniť pár vecí.

E-Sport potrebuje oficiálnu organizáciu.

Skôr ako bude e-Sport uznaný MOV ako šport, potrebuje svoje vlastné vedenie.

Vraj už takáto organizácia existuje, pod názvom International e-Sports Federation (IeSF). V apríli tohto roku IeSF odoslala oficiálny list Medzinárodnému olympijskému výboru, so žiadosťou uznania e-Sportu ako oficiálnej športovej disciplíny. Odpoveď MOV obsahovala popísané všetky dôležité dokumenty a súbory, ktoré musia byť spracované do Decembra, kedy sa začnú prvé rokovania. IeSF sa v súčasnosti snaží o legitimáciu e-Sportu získaním členstva v SportAccord, vysoko rešpektovaného zväzu športových federácií ako FIFA, FIBA a aj Medzinárodnej šachovej federácie.

E-Sport musí spĺňať Olympijské požiadavky.

Oficiálna organizácia zastupujúca e-Sport by tu teda bola. Ale čo teraz?

Úlohou IeSF teraz bude presvedčiť MOV, že e-sport spĺňa všetko, čo MOV určil ako kritériá, aby sa nejaká aktivita mohla nazývať športom. Jednou z týchto kritérií je „všeobecná rozšírenosť“ (popularita), ktorá pre e-sport nerobí žiaden problém. IeSF tvrdí, že v tejto organizácií účinkuje 47 krajín aj keď na liste chýbajú krajiny ako Veľká Británia, Nemecko a USA.

IOC President Thomas Bach during the 127th IOC Session in Monaco. (Tony Barson/Getty Images)
Prezident MOV Thomas Bach (Tony Barson/Getty Images)

Stále je tu však jeden problém.

Aj keď bol šach uznaný ako šport, nikdy sa nedostal až na olympiádu z jedného prostého dôvodu: nezahŕňa totiž žiadnu fyzickú aktivitu. A presne to je aj problémom e-Sportu.

„Nefyzické športy sa už len pre svoju podstatu nemôžu dostať do programu OH.“, takto sa vyjadrila hovorkyňa MOV Emmanuelle Moreau v roku 2008 v rozhovore s magazínom TIME.

To teda znamená, že aj keď by sa vyplnili všetky podstatné dokumenty a splnili všetky požiadavky, práve kvôli tejto podmienke by sme sa nemuseli dočkať e-Sportu v ako disciplíny Olympijských hier.

Nádej však umiera posledná a preto si predstavitelia a fanúšikovia e-Sportu zaumienili dokázať svetu že hranie hier má pravo nazývať sa športom. A je nutné povedať, že sa im v tomto cieli darí, nakoľko o e-Sporte stále častejšie informujú aj takzvané „mainstreamové“ média a tým dostávajú túto aktivitu do všeobecného povedomia.

Myslíte si, že táto snaha prinesie výsledky a o pár rokov uvidíme na olympiáde atlétov, ako Get Right, shox, faker, Bjergsen alebo GuardiaN? Alebo sa fanúšikovia elektronického športu budú musieť uspokojiť “len“ s vlastnými turnajmi ako IEM, Dreamhack, LoL Worlds, The International a mnoho ďalších. Zatiaľ je všetko otvorené…

5/5 - (1 vote)