Zostava tímu Hippomaniacs na turnaji Unicon v Trnave, z ktorého si odniesli 1. miesto

Ako ste si mohli posledné roky všimnúť, eSport vo svete výrazne napreduje. Domáca scéna sa žiaľ zatiaľ nemôže porovnávať z Dánskom, alebo Švédskom, no aj tu pomaly vznikajú organizácie, ktoré majú potenciál dotiahnuť to ďaleko. Veľkým faktorom, ktorý ovplyvňuje úroveň scény sú samozrejme sponzori. Kým vo „vyspelejších“ eSport krajinách investujú známe spoločnosti do profesionálnych hráčov nemalé čiastky už nejaký ten rok, u nás sa sponzori pomaličky začínajú prebúdzať až teraz. Či sa za tým skrýval iba skepticizmus nevedno povedať. Teraz však vidia akú masu dokáže osloviť práve eSport, vďaka ktorému sa môžu dostať do povedomia na globálnej úrovni.

Dnes si povieme niečo o novej slovenskej eSport organizácii Hippomaniacs, ktorá momentálne zastrešuje jeden DOTA2 tím, tvorený piatimi hráčmi zo Slovenska a Česka. Za vznikom organizácie stojí dvojica úspešných podnikateľov, ktorí si idú za svojim snom. My sme sa rozhodli priamo od nich zistiť niečo viac.

Ako prvého, sme sa rozhodli vyspovedať Eduarda.

Ahoj, ako by si sa nám na úvod predstavil?

Ahoj, volám sa Eduard a v roku 2013 som založil firmu ciernydrak.sk (BlackDragon). Bol to môj sen asi 10 rokov, ktorý som si nosil v hlave a sníval o tom. Snažím sa vniesť iný prístup k zákazníkom a k podnikaniu celkovo. Žil som predtým 5 rokov v Írsku, kde som získal množstvo pracovných skúsenosti. Som šťastne ženatý a mám dvoch úžasných synov. Momentálne hrávam najviac Dotu (aby som tomu viac rozumel ), no mám rád najmä turn-based stratégie. Moje obľúbené sú Heroes 3 a Civilizacia V.

Ako vznikol tento nápad?

Na minuloročnej akcii Y-Games som sa stretol s Radom po dlhých rokoch (predtým sme spolu pracovali v JRC), oni mali vtedy s BKB tím v Dote 2 a na našej scéne profesionálne tímy veľmi neboli. Chceli sme spojiť sily a vytvoriť tak jeden silný tím. Plánovali sme to síce až neskôr, no Rado dal tip na hráčov Flyovers, že majú kvalitu, sú perspektívni a hľadajú si sponzora. Tak sme sa do toho pustili.

Eduard je majiteľom firmy, z ktorej sa mu podarilo vybudovať stálicu na slovenskom trhu.

Nebál si sa investovať do eSport tímu? Na slovenské pomery je to niečo nové, ak sa nemýlim na Slovensku sme doteraz nemali profesionálnu organizáciu.

Príde mi to ako dobra investícia, DOTA2 turnaje sú v zahraničí veľmi dobre platené a náš tím môže kedykoľvek preraziť na nejaký väčší turnaj. Už minulý rok v kvalifikácii na Boston Major sa prebojovali medzi top 32-64 tímov. Chce to len poctivo makať a zlepšovať sa, výsledky prídu časom.

Prečo práve DOTA2? Domáca scéna momentálne nemá najvyššiu úroveň, to platí aj pre prizepooly na turnajoch, je teda hlavným cieľom preraziť do zahraničia?

Presne tak, naša scéna je pre nás základ a v budúcnosti bude možno slúžiť prevažne na scouting nových hráčov do tímu, no hlavný cieľ je uspieť v zahraničných turnajoch, kde sú prizepooly oveľa väčšie.

Máte v pláne rozšíriť organizáciu aj o iné sekcie?

Áno, postupne by sme chceli začať aj s inými hrami, najjednoduchší bude asi Hearthstone, ale zatiaľ sa venujeme naplno len Dote a chvíľku to aj tak zostane.

 Ako hodnotíš doterajšie pôsobenie tímu?

Tím sa zlepšuje, aj keď prišli odchody a zmeny, keďže nie vždy je hráč pripravený sa tomu naozaj na 100% venovať. Niekto, kto napríklad študuje si rád zahrá Dotu, no ak postúpi na väčší turnaj, treba počítať, že nejaký čas musí ísť preč, prakticky jeden úspech môže všetko zmeniť a nebudú to len občasne LAN-ky a online turnaje. Tiež sa učíme s tímom pracovať, aby to bolo, čo najlepšie. Zatiaľ to hodnotím ako čas, za ktorý sme sa toho stihli veľa naučiť.

Na zopár otázok nám odpovedal aj ďalší spolumajiteľ Radomír.

Ahoj, ako by si sa nám predstavil?

Ahoj, volám sa Radomír Mikuška, som spolumajiteľom eSport baru, Black King Bar, v Bratislave , a taktiež spoluzakladateľ slovenského eSport tímu Hippomaniacs. Ďalej vášnivý hráč, športovec a eSport enthusiast, ale to už nejak prezrádza moja práca 🙂

Zábery z vynoveného eSport baru BKB v Bratislave, zdroj: fb BKB

Ako zvládaš podnikanie v oblasti eSportu?

Ťažko 😀

Na Slovensku je to stále v plienkach, ak to porovnáme s inými krajinami, je to veľmi náročné?

Je to náročne hlavne v oblasti edukovania ľudí a firiem, že niečo také vôbec existuje. Myslím, že je to tak všade na svete, ale u nás je tých “znalých veci” naozaj pomenej. Samozrejme sa to potom odráža na sponzoringu tímov, turnajov, komentátoroch atď. Čo je potešiteľné, a keď som do tohto biznisu šiel, nemyslel som si iné, máme rovnako veľa eSport nadšencov, fanúšikov a hráčov hier ako všade inde na svete.

Rovnaká otázka, akú som položil aj Eduardovi, nebál si sa investovať do eSport tímu, a prečo práve DOTA2?

DOTA 2 je pre mňa zosobnením eSportu. Či už sa štruktúry turnajov týka, prizemoney, komentátorov, profesionality atď. Valve vsadilo na naozaj dobrý model. DOTA 2 preto, lebo bol pre mňa Warcraft 3 míľnikom a navždy aj zostane, tak ako hodiny v študovni na intráku pri Defense of the Ancients 😉

A čo sa týka strachu z investovania, dávam peniaze do niečoho čo ma baví, čo má potenciál a niekto to už u nás konečne urobiť musí 🙂

Kde vidíš eSport na Slovensku o 10 rokov?

Myslím, že budeme v širšej špičke, tak ako sme pri ostatných športoch, či už je to teraz futbal, alebo pred pár rokmi hokej. Šikovných ľudí na Slovensku máme a je jedno čomu sa venujú. eSport sa dostane do televízie, budeme mať minimálne jeden profesionálny turnaj a lanku, a či už teraz, alebo neskôr, aj veľké spoločnosti zistia, že títo mladí ľudia, eSport nadšenci a fanúšikovia sú ich zákazníci. Že “hrat” sa je úplne normálne a je to rovnako forma oddychu resp. hobby ako TV, kniha, alebo čokoľvek iné. Všetkého s mierou samozrejme. Kedy ale top manažéri zistia, že je vzťah medzi kúpou namakaného pc, internetom 300mb pre domácnosť, hrania hier na mobile, alebo prevodmi z účtu na ”divnú appku“ Steam s eSportom, to netuším 😀 

Aby sme nezostali iba pri vedení, slovo sme dali aj priamo hráčovi tímu, Erikovi alias. Ferdo

Ahoj, ako by si sa predstavil? Aká je tvoja pozícia v tíme?

Ahoj volám sa Erik, no ak ma niekto pozná tak je to skôr pod nickom Ferdo. Dotu som začal hrať asi pred 7 rokmi, ale len posledné 2-3 roky sa tomu venujem naplno. Hrám Off Lane za tím Hippomaniacs a dalo by sa povedať, že zastávam pozíciu lídra mimo hry (in-game líder je xyz).

Hráči s trofejou z LAN turnaja. Ferdo, na fotografii prvý zľava.

Ako vyzerá tvoj bežný deň, berieš to ako profesionál?

Momentálne sme mali dlhšiu tímovú pauzu, ale pred ňou môj deň vyzeral asi takto: individuálne hrám 2-4 hry do 17-18 hodiny, kedy trénujeme spolu ako tím 3-4 hodiny a neskôr si podľa nálady znova zahrajem 1-2 hodiny. Snažím sa nesedieť celý deň za PC, tak často športujem alebo robím iné aktivity, ktoré ma napĺňajú.

Aké sú vaše doterajšie úspechy?

Od vzniku Hippomaniacs (cca august 2016) sme sa zúčastnili všetkých českých a slovenských LAN turnajov, až na jeden a získali sme 2x prvé, 1x druhé a 1x štvrté miesto. Taktiež sme hrali kopec online turnajov, kde sme sa veľakrát umiestnili v TOP 5.

Čo hovoríš na domácu scénu? Má nejaký potenciál, príp. čo by jej pomohlo?

Na Slovensku máme zopár dobrých hráčov, no keď sa spojíme s Českom, kde je tých hráčov o niečo viac, dajú sa poskladať slušné tímy. Mnoho CZ/SK hráčov patrí medzi TOP 200 v Európe podľa oficiálneho Valve rebríčka. Aj keď máme kvalitných hráčov, vo svete DOTY sú naše 2 krajiny stále neznáme. Určite by pomohlo, ak by vznikalo viac organizácií ako Hippomaniacs, ktoré podporujú hráčov najmä finančne, ale aj psychicky. Taktiež by mohlo pomôcť ak by naše tímy mali svojich trénerov – nejakých skúsených hráčov. To je ale veľmi náročné povolanie a málokomu by sa to chcelo robiť, keďže coach nehrá a nemal by z toho až toľko. 

Aké sú vaše najbližšie plány

Najbližší plán je znova nabehnúť do tréningového režimu a pripravovať sa na blížiace sa turnaje v auguste.

Organizácii prajeme do budúcna veľa úspechov, zároveň dúfame, že takýchto tímov bude na našej scéne vznikať čoraz viac. Tím Hippomaniacs môžete podporiť svojim lajkom na sociálnej sieti facebook TU.

4/5 - (2 votes)