SSD vs. HDD
SSD vs. HDD

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým aký je vlastne rozdiel medzi rôznymi typmi diskov, prečo sú SSD (Solid State Disk) drahšie ako HDD (Hard Drive Disk)? Prečo za takú istú cenu dostanete menej ukladacieho priestoru a ako to je vôbec možné?

V tomto článku si podrobne popíšeme ako jednotlivé disky fungujú, porovnania medzi nimi a čo je pre nás hlavné – dopad na samotný herný výkon aj v závislosti cenovej relácie.

Hard Drive Disk

Prvý vydaný spoločnosťou IBM v roku 1956, v tej dobe absolútny skvost inžinierstva, dovoľoval uložiť 5MB za cenu 50 000$. Ak by ste na takýto typ chceli inštalovať 65GB hru Grand Theft  Auto V, vyšlo by vás to na 665 600 000$ (samozrejme všetko hypoteticky). Dychberúce, že?

Takže prejdime na to, ako vlastne tento HDD typ funguje. Všetci sme sa už niekedy hrali s magnetkami a prikladali sme ho na železo, magnetka bola priťahovaná, pretože je zmagnetizovaná, zatiaľ čo železo nie je. Kedže v počítači je všetko v jednotkách a nulkách, predstavte si, že zmagnetizovaná časť je 0 a nezmagnetizovaná 1. Predstavte si miliardy a miliardy magnetiek (nuliek), ten istý počet želiezok (jednotiek) a prestriete ich na plochu o priemere 15 centrimetrov (nazývané magnetická platnička) pridajte mechanickú „ručičku“ (nazývaná zapisovacia hlava), ktorá dokáže meniť jednotky a nulky na opačné (magnetizovať a odmagnetizovávať (alebo ak chcete premienať magnetky na želiezka)) a máte moderný HDD!

 

Prečo HDD nie je také rýchle?

V normálnom „ľudskom“ svete rýchle sú, ak to berieme z pohľadu počítačového sveta už to nie je celkom pravda. Aby sme získali dáta ktoré potrebujeme, trvá to asi 10-15 milisekúnd kým sa mechanická ručička dostane na určité miesto na magnetickej platničke (ak je reč o spomenutom prvom pevnom disku, trvala mu tá istá operácia asi 2 až 3 sekundy). Ale keď to beží *žmurk* a prepásli ste to. No vo svete počítačov je to pekelne dlhá doba, ak si zoberieme bežný procesor jeho odozva sa pohybuje v nanosekundách (jedna milióntina milisekundy). Toto robí pevný HDD disk trochu zaostalým oproti ostatným komponentom, no z hľadiska technológie resp. inžinierstva je to hotový zázrak ak uvážime, že sa ručička dokáže dostať za 10-15 milisekúnd na mikrometre presné miesto na disku (magnetickej platničke), ktorý sa otáča rýchlosťou 10 000 ot/min (otáčok za minútu).

SSD

SSD disky sú vlastne HDD disky len bez mechanických častí, v dnešnej dobe využívajú na uskladnenie jednotiek a núl pamäť ktorá sa nazýva NAND. Aby sme pochopili ako SSD funguje, musíme pochopiť princíp pamäte NAND. A tu sa to začína zamotávať, no poďme na to.

NAND PAMÄŤ

Pamätáte si naše magnetky predtým? NAND pamäť nie je tak ľahké pochopiť, takže musíme začať od základu, aby sme pochopili kam tento výklad smeruje.

Ak to slúži na uskladnenie dát musíme mať miesto na naše jednotky a nuly pre filmy, prezentácie či League of Legends. Čo NAND používa sú bunky. Takže zatiaľ vieme že SSD disky využívajú NAND pamäť, NAND pamäť využíva bunky na vytvorenie jednotiek a núl. Konkrétne porozumenie vytvorenia a toku jednotiek a núl v tomto prípade je veľmi zložité. Aby som to maximálne zjednodušil a v čo najkratšej forme vysvetlil, predstavte si, že stojíte pred nebeskou bránou (ste bunka ktorá nie je ani jednotka, ani nulka) a na základe vašich skutkov (počet kladne/záporne nabitých elektrónov ktoré bunka so sebou nesie) idete do neba alebo do pekla (rozhodnutie či ste jednotka alebo nula).

ČO TO VLASTNE CELÉ ZNAMENÁ?

Znamená to, že bez akýchkoľvek fyzických častí, ktoré sa musia hýbať, máte možnosť hocičo, čo je jednotka a nula čítať rýchlosťou akou sa dá prejsť nové Call of Duty. Čo je teda vážne rýchlovka. To teda znamená, že HDD disk ktorému zaberie 9 milisekúnd nájsť miesto na magnetickej platničke a následné 2-7 milisekúnd na čítanie alebo zápis dát, NAND-u zaberie čítanie 0.025 milisekundy a 0.25 na zápis. Čo tak celkom nie je rýchlosť procesora (1000+ krát pomalšie než odozva procesora) ale o dosť rýchlejšie ako HDD disk (1000+ krát rýchlejšie ako HDD). Nie zlé, čo?

VÝHODY A NEVÝHODY SSD DISKU

Výhody:

  • Rýchlosť – O to nám predsa išlo celý čas, však?
  • Investícia do budúcna – SSD disky už nie sú dávno hudbou budúcnosti a je ich dostať prakticky úplne bežne, ale ak si to porovnáme s technológiou HDD disku je to rozhodne lepšia investícia.
  • Spotreba energie – Veľmi jednoduchá vec, žiadne hýbajúce (fyzické) časti sa rovná minimálnej spotreba elektriny.

Nevýhody:

  • Cena – Za ten istý ukladací priestor si ale priplatíme oveľa viac ako tomu je u HDD disku. Takže otázka, oplatí sa SSD disk využívať na napríklad uskladnenie filmov?
  • Používanie – Kedže SSD disk pracuje s elektronickými časťami na miniatúrnej úrovni stáva sa, že disk prestane úplne fungovať pretože je “opotrebovaný“, ale nie je sa absolútne čoho báť toto opotrebovanie nastane, keď za celý čas využívania SSD disku sa cez neho premelú súbory o celkovej veľkosti v PetaBytoch (1 000 000 GB)
  • Kapacita – Tu treba zvážiť pomer cena a kapacita. Prakticky si môžete kúpiť aj 4 TB SSD disk, len že to by vás vyšlo na 1 500€.

Celkové zhodnotenie

Kúpiť si 500GB SSD disk a nestarať sa o nič viac, alebo zaobstarať si menší 120GB SSD a nainštalovať naň Windows a presunúť tam všetky najčastejšie využívané aplikácie a hry a na ostatok si proste ponechať starší HDD? Dopad hrania hier na bežiacom SSD disku vlastne nezlepší vaše FPS (Frame Per Second), ale masívne zrýchli dobu, či už načítavania, alebo samotného zapnutia hry. To isté platí pre samotný Windows – zapnete počítač a máte ho plne funkčný a práceschopný do zhruba 10 sekúnd, krásna predstava však? Finálne rozhodnutie je už na vás a resp. na vašej vôli koľko do počítača plánujete investovať.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hdd vs ssd

5/5 - (2 votes)