E-GAMES.sk

Po vyhodnotení NA MVP tu máme aj EU LCS MVP za redakciu E-GAMES. Summer split 2017 ponúkol zmenu v podobe Rift Rivals, kde si sily merali najlepšie tri tímy z NA a EU. Pre starý kontinent to nedopadlo vôbec dobre a dosť sa to odrazilo aj na výkonoch tímov neskôr v splite. MVP a top výber z každej role bol náročný, keďže boli výkony veľmi vyrovnané. Niekde veľmi slabé, niekde silná konkurencia super výkonov.

Ešte by som rád zdôraznil, že sa jedná o hodnotenie redaktorov, je čisto subjektívne a len reprezentuje náš pohľad na aktuálnu formu hráčov. Ale dosť rečí a poďme na to:

TOPLANE: FNC sOAZ (14 BODOV)

Zdroj: Riot flickr
  • tesne v poradí: H2k Odoamne (13 bodov) , UoL Vizicsacsi (8 bodov)

Tak ako v spring splite bolo topko game carry, tak teraz dopad výkonu týchto hráčov už takú rolu nezohrával. Či to bolo zmenou mety, alebo vyrovnaním výkonov na tejto linke je ťažšie posúdiť. Zrejme pôjde o spojenie týchto dvoch faktorov a možno aj iných.

Najlepším hráčom na top linke sa podľa E-GAMES stal FNC sOAZ a jeho výborná tank top linka. Posledné sezóny sa mnohí obúvali do jeho výkonu, tvrdili, že do pro ligy už nepatrí a je najslabším článok tímu. To aktuálne neplatí a sOAZ predvádza stabilne kvalitné hry, odstránil mnohé svoje neduhy, snaží sa neumierať sólo, nečupí na linke zbytočne dlho a hlavne(zdôrazňujem HLAVNE!) začal roamovať ostatné linky. Vhodný výber natrénovaných hrdinov, meta mu absolútne sedí, spoľahlivo dopĺňa svojich spoluhráčov. Za nás sOAZova najlepšia sezóna.

Zvyšní top linkári sú už otáznejší a za sOAZom trocha zaostávajú. H2k Odoamne hrá dobre, no nestabilne, robí chyby a čo je najhoršie, dá sa často vyprovokovať ku zbrklej akcii. Rovnako a ešte horšie je na tom jednorožec Vizicsacsi (spring split najlepší top podľa e-games), ktorý robí mnoho otáznych rozhodnutí a veľa riskuje. Oboch ale musíme pochváliť za late game výkony. To čo im chýba pri solo pobyte na linke plne vynahrádzajú perfektnou súhrou s tímom v team-fightoch, výbornou kontrolou hry v late game a tak isto i adaptáciu na novú metu, aj keď nie až tak ako spomínaný sOAZ.

 

JUNGLE: FNC BROXAH (14 BODOV)

Zdroj: Riot flickr
  • tesne v poradí: H2k Jankos (13 bodov), UoL Xerxe (9 bodov)

Ak vezmeme do úvahy aktuálnu pozíciu a dôležitosť jungle v Summer Splite, najlepšie sa novým požiadavkám prispôsobil Fnc Broxah jeho dravosťou a kontrolou mapy. Jungle momentálne v EU stagnuje a nie je až tak cítiť ich dopad na hru, no Broxah si dokázal zakaždým svoju farmu ustrážiť, enemy jungle vhodne napádať a popri tom zakaždým stihol urobiť nejaký ten prievan kolegom na linke. Aj keď je Broxah pomerne čerstvý lcs hráč, fnatic má v ňom výbornú oporu a jeho solo výkony stoja za povšimnutie, najmä keď hrá za Elise.

H2k Jankos a UoL Xerxe trpia istým neduhom zo spring splitu. Nová meta priniesla aj troška pozmenenú rolu jungle hráčov a síce technicky sú obaja na vysokej úrovni, robia zbytočné chyby a hrajú s veľkou dôverou v seba až to často prepísknu. Z tejto dvojice bol výraznejším hráčom Jankos, predsa len First Blood King stále má svoju iskru, no už nepredstavuje až takú late game hrozbu ako minulý split.

Xerxe ako Rookie of the Spring Split 2017 to tiež mal náročné, vzhľadom na očakávania verejnosti. Tlak, ktorý bol na neho vyvíjaný, sa zrejme tiež podpísal pod to, že ho nebolo v hrách často ani vidieť a len ojedinele zažiaril playom, na ktorý sme boli od neho zvyknutí. Stále hrá veľmi dôležitú rolu v tímovej kompozícií UoL a môžu sa na neho spoľahnúť. Hrá to, čo od neho tím potrebuje.

 

MIDLANE: H2k FEBIVEN (15 BODOV)

Zdroj: Riot flickr
  • tesne v poradí: Fnc Caps (11 bodov), G2 Perkz (9 bodov)

Už od prestupu Febivena z Fnc do H2k, mnohí dúfali, že sa vráti Febiven zo sezóny 5 a naplno odpáli brilantný mid lane carry. Trocha to trvalo, ale aktuálne sa dá povedať, že Fabiven má opäť formu, svoje linky vyhráva, hrá s rozumom, nevrhá sa zbytočne do rizika a chladnokrvne sa presúva po mape. Stíha vyhrávať svoju linku a presúvať sa na pomoc na botku či tope. Rozsiahly arzenál hrdinov, jednoduché prispôsobenie sa novej mete, a výborné KDA skóre sú potenciálom pre výborný výsledok aj na Worlds (ak sa tam H2k prebojujú).

Tu ale vzniká dosť veľká priepasť vo výkonoch na mide a síce Fnc Caps a G2 Perkz patria ku špičke v EU, Febiven má pred nimi veľký náskok. Casp stále predvádza kvalitnú hru, no jeho výkon nemá až taký dopad na výsledok hry, častejšie ho môžeme vidieť v úzadí a čaká na to, čo jeho tím vymyslí. Naopak je na tom Perkz a jeho odvážnejší spôsob hry. Nebojí sa si dojsť po kill a síce niekedy to prepískne, ku koncu splitu mu to už vychádzalo.

Ak odhliadneme od porovnávania vzájomných síl týchto troch mid linkárov, Perkz sa herne hľadá od začiatku splitu, najmä ak vezmeme v úvahu jeho výkon na MSI a brutálne carry (predsa len 1v1 si dávať Faker-a nedokáže len tak niekto) a v jeho prospech hrá viditeľné zlepšovanie ku koncu splitu. Caps naopak hrá veľmi vyrovnane a očividne sa snaží do písmenka naplniť očakávania jeho coacha, tímu a celkovej jeho role v tíme. Čo je možno škoda, keďže potenciál cítiť z každej hry.

Nutné ešte poznamenať, že na mide vidíme asi najviac, ako týchto hráčov hra baví, užívajú si porovnávania síl 1v1 a súťaživosť poháňa každého sa zlepšovať, dokazovať fanúšikom, že sú najlepší. Mid linka má veľký potenciál zažiariť na Worlds aj cez všetkú silnú konkurenciu na tomto poste (Faker, Bjergsen, atď…).

AD CARRY: FNC REKKLES (15 bodov)

Zdroj: Riot Games
  • tesne v poradí: G2 Zven (11 bodov), UoL Samux (10 bodov)

Ak sa niekedy bude dávať ocenenie za najväčšie team carry, tak by ho mal za celú sezónu dostať práve Rekky-boy. Fnc Rekkles opäť predvádzal neuvereiteľné hry, prehľad v súbojoch, chladnorkvnú trpezlivosť, minimum chýb. Jeho zlepšenie oproti minulej sezóne bolo markantné už v spring splite a aktuálne pred summer playoffs vyzerá ešte silnejšie ako kedykoľvek pred tým. Svoj tím nezaťažuje chybami, naopak dá sa na neho spoľahnúť a ešte stíha vypomáhať na iných linkách alebo v jungle, kam často s Broxahom a Jezisom odbehnú strpčovať život enemy junglerom. Medzi Rekklesove silné stránky je absolútne zžitie sa s makro hrou tímu a udávania tempa.

V závese má G2 Zvena, ktorý hrá stabilne celý split, nie je mu čo vytknúť, jedine toľko, že si kontroluje len svoju linku, spĺňa si svoju rolu v taktike tímu. Tu možno chýba niečo v synergii tímu, alebo v rozdelení úloh, no Zven má stále potenciál sa zlepšovať. Hrdinov, ktorých ovláda na výbornú, je dosť a meta ho nijak neobmädzuje. Ak sa G2 dá dokopy po tímovej stránke, Zven má potenciál byť opäť plnohodnotným carry ako po minulé splity/sezóny.

Prekvapením splitu je Samux z rodu Jednorožcov. UoL sa začali potýkať s neduhom zbytočných individuálnych chýb, komplikovali si early a mid game, následne museli naplno makať v late. A tu to vzal do rúk zakaždým Samux a potiahol tím ku výhre. Je pravda, že neskôr v splite, hrali UoL vyložene na svoje ADC, no Samux toho naplno využil a predviedol množstvo dych berúcich hier. Verme, že mu forma ostane aj keď Unicorni vyriešia svoju early a mid fázu.

SUPPORT: H2k CHEI (14 BODOV)

Zdroj: Riot flickr
  • tesne v poradí: Fnc Jesiz (12 bodov), UoL Hylissang (9 bodov)

Vybrať najlepšieho supporta je vždy ťažké, nakoľko ich výber hrdinov je veľmi podobný, herný štýl je vždy prispôsobený taktike tímu a potrebám ADC. Za nás si prvé miesto zaslúži H2k Chei a jeho kontrola hry počas celého zápasu. Bolo len veľmi málo hier, kde robil vyložene chyby, jeho prítomnosť bolo vždy vidieť a herne jeho výkon mal dopad na výsledok H2k. Skvelo dopĺňa svoje ADC Nuclear-a a aj keď niekedy zakopol a urobil v early chybu, následne si dal ale záležať, aby to odčinil buď na inej linke alebo väčšou opatrnosťou. Za zmienku stoji jeho Tresh a super hooky alebo Blitzcrank v late hre.

Tým, že Fnatic mal veľmi dobrý split, je jasné, že nemožno opomenúť výkony Jesiz-a. Nemal tak dobré a výrazné hry ako Chei, ale plní to, čo od neho tím potrebuje. To čo minulý split predstavoval Mithy pre tím, je teraz Jezis pre Fnc. Počas early si dáva pozor a stráži si Rekklesa, neskôr je kontrolórom stavu hry a pohybu na mape. Ak bude pokračovať v takýchto výkonoch, bude veľmi zaujímavé sledovať Fnc v playoffs a následne na Worlds.

Tretím z nášho výberu je UoL Hylissang a jeho podpora UoL Samuxa počas celej hry. Tažko ich spoločný výkon považovať za najlepšiu kooperáciu, no Hylissang hrá výborne aj individuálne a istým spôsobom aj veľmi zaujímavo agresívne. Väčšinou ho vidíme podporovať útok ako nejakú vyloženú ochranu svojho adc. V late fáze hry sa často takticky orientuje podľa potrieb tímu aj keď sa stane, že si ide priveľmi agresívne po kill.

BOT: FNC Rekkles + Jesiz  (8 BODOV)

Zdroj: Riot flickr
  • tesne v poradí:G2 Zven + Mithy (4 body), H2k Nuclear + Chei (3 body)

Vybrať najlepšiu bot linku bolo tento krát pomerne jednoduchšie aj cez všetku konkurenciu. Ostatné bot linky buď robili viac chýb alebo ich súhra bola viac závyslá na vplyve ostatných členov tímu.

Rekkles a Jezis predstavujú momentálne najsilnejšie EU duo. Obaja majú veľmi dobrý split, neustále vidieť ich progres. Dokážu s prehľadom kontrolovať svoju linku, pomáhať v jungle, presúvať sa na midko alebo adekvátne swapovať linky. Nejde len o individuálnu kvalitu ale aj o výbornú kooperáciu tejto dvojice. Nie je to stále kombinácia Rekkles + Yellowstar zo sezóny 5, ale i tak je vidieť, že práve k tomu ich spolupráca smeruje.

Dvojice Zven + Mithy a Nuclear + Chei hrajú tiež výborne, ale chýba im niečo z toho, čo predvádza Rekkles s Jesizom. G2 dvojka hrá celý split tak vyrovnane, že momentálne, keď ich tím začal hrať konečne normálne, začínajú mierne zanikať v dôležitosti tímovej stratégie.

Nuclear s Chei-om začali výborne už minulý split a aktuálne im stále vychádza ich agro hra, dokážu prepushovať bot sami dvaja a uľahčujú prácu svojmu junglerovi. Jankos si na botko častejšie príde po nejaký ten free kill a neopak menej často musí tejto dvojici vypomáhať udržať linku. Síce už to nie je tak jednoznačné ako minulý split, predsa len konkurencia sa tiež veľmi zlepšila, stále sú hrozbou všetkým súperom.

 

Tréner: FNC DYLAN (9 BODOV)

 

  • tesne v poradí: G2 Youngbuck (5 bodov), H2k Pr0lly (4 body)

Výber trenéra je tiež veľmi náročná vec. Jedná sa o sledovanie skrytých vecí, ako je pick&ban stratégia, taktika, makro a morálka v tíme. Za Summer Split vyberáme Fnc Dylan-a aj keď neviedol tím celý split. Prebral tím v treťom týždni, ale progres, ktorý s tímom predvádza je vidieť stále viac. Tak isto je vidieť aj skúsenosť, ktorú tento split Dylan nazbieral.

Jeho konkurenti, ktorí sú v LCS už dlhšie, mali viac problémov a stále ich majú najmä čo sa týka pick&ban fázy. Verme, že do Worlds ich minimálne Youngbuck odstraní. H2k Pr0lly je stálicou kvality EU trenérov, no opäť skúšal nové taktiky a výbery hrdinov počas zápasov, kedy to zrejme nebol najlepší nápad a často musel hasiť problém v druhej či tretej hre zápasu. Až teraz ku koncu splitu našiel ten správny recept na nastavenie stratégie tímu.

MVP Najlepší hráč Summer splitu 2017

E-GAME. sk

 

MVP by z mého pohledu rozhodně měl dostat marksman týmu Fnatic, Rekkles. Byl po celý split nejlepším hráčem Fnatic a hlavně velmi důležitým hráčem pro svůj tým. Jeho champion pool dostal tvrdou lekci ve které ale obstál na výbornou. Rekkles dokázal výborně zahrát velké množství šampionů, což ukazuje, jak moc flexibilní hráč je. Jeho čísla mluví za vše. Řekl bych, že Rekkles zužitkoval své bohaté zkušenosti a v teamfightech odevzdává obrovské množství damage, ale narozdíl od ostatních ADC o dost méně umírá.Prokop 'Hippo' Sojka

MVP je vždy niekto, kto sa najviac zaslúžil o úspech celého tímu, prípadne sa postará o výhru ako takú. Fnatic Rekkles je ukážkou toho, ako sa dá spoliehať na tímovú hru a zároveň, ak taktika nevychádza naplno zasiahnuť a potiahnuť spoluhráčov. Myslím si, že práve Rekkles bol najcennejším hráčom tohto splitu a je pravdepdobné, že aj keby mal iných spoluhráčov, vedel by podávať výkon, ktorý by im zaručil výhru. Individuálne silný a stále timový hrač s jeho aktuálnou formou je to, čo by chcel mať každý vo svojom tíme.Michal 'Fritolicek' Frátrik

MVP Broxah, jungler fnaticov, ktorý preferuje agresivnejší jungle playstyle. O jeho schopnosti precízne ovládať jeho main championov svedčí aj neuveriteňé KDA Ratio počas Regular Summer Splitu 13.0 . Broxah počas celého summer splitu hral presne to čo od neho Fnatici potrebovali a ani v jednom zápase ich nesklamal, a aj vďaka nemu konečne našli poriadnu oporu v jungli.Anton 'Tonzo' Čech
3/5 - (1 vote)